کلینیک لیزر جوش صورت در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / اسکار و آکنه / آیا لیزر برای درمان جوش صورت مفید است؟

آیا لیزر برای درمان جوش صورت مفید است؟

جوش یک اختلال پوستی است که باعث ایجاد لکه‌های مختلفی نظیر جوش‌های سرسیاه، جوش‌های سرسفید، کورکها، برآمدگی و تورفتگی‌ها می‌شود. مسدود شدن غدد مویی توسط چربی‌های اضافه، پوست مرده و یا باکتریها باعث به وجود آمدن جوش صورت می‌شود. تجمع این مواد زائد بر روی غدد مویی باعث ایجاد برآمدگی در سطح پوست می‌شود. از بین بردن جای جوش با لیزر می‌تواند در رفع برخی مشکلات ظاهری افراد به‌شدت مؤثر و مفید باشند. گاهی ایجاد جوش‌های متعدد در صورت یا بدن می‌تواند علاماتی از خود بر جای گذارد که حتی پس از مدت‌ها نیز بدن توان درمان و ترمیم آنها را نداشته باشد و بایست از روش‌های مناسب پزشکی برای درمان استفاده کرد. لیزر درمانی یک روش درمانی تهاجمی است که در این روش با استفاده از اشعه، جای جوش را برطرف می‌کنند. اشعه لیزر تا لایه‌های عمیق پوست نفوذ می‌کند و سبب تحریک کلاژن‌سازی و ایجاد سلول‌های جدید در پوست می‌شود. لیزرها، نورهای قوی تک‌رنگی هستند که به یک بازه‌ی باریک طول موج، محدود می‌شوند. این نورهای تک‌رنگ روی پوست شما تابیده می‌شوند تا فیبروپلاست‌های پوست را تحریک کنند. این فیبروپلاست‌ها کلاژن و الاستین را که در اثر تشکیل جای جوش از بین رفته‌اند، بازسازی می‌کنند.

اغلب افراد به ویژه درنوجوانی و جوانی با ایجاد جوش های مزاحم بر روی پوست صورت و بدن خود مواجه می‌شوند. روشهای متعددی از قبیل دارو درمانی (داروهایی از قبیل ایزوترتینوئین )، لیزر تراپی و ... برای درمان جوش وجود دارد شما می‌توانید با مراجعه به دکتر فاطمه عندلیب متخصص پوست در اصفهان، درزمینه مناسب ترین و بهترین روش درمان جوش مشاوره بگیرید. لطفا جهت هماهنگی با این مرکز و تعیین نوبت با شماره تلفن 36260819-031 تماس بگیرید.

مزایای لیزر جوش صورت

 لیزر برای درمان جوش

انواع لیزر جوش

لیزرهای تخریبی یا ABLATIVE:

این دستگاه‌ها موجب تخریب و تبخیر بافت‌های سخت و قدیمی زخم‌ها می‌شوند و می‌توانند ظاهر پوست را بهتر کنند. همچنین بافت زیرین اسکار را تحریک به تولید کلاژن می‌کنند تا سفت و محکم شود و به حالت قبل از جوش برگردد. این لیزرها برای مشکلات سطحی و از بین بردن بافت‌های مزاحم لایه اپیدرم یا بالایی پوست، کارایی دارند. به همین دلیل دوره درمان و نقاهت با این لیزرها، طولانی‌تر است. معمولاً ۳ تا ۱۰ روز زمان نیاز دارد تا التهاب و قرمزی پوست پس از لیزر، از بین برود. لیزرهای اربیوم (Erbium YAG) و دی اکسید کربن (CO2)، از معمول‌ترین دستگاه‌های لیزر تخریبی هستند.

لیزرهای غیرتخریبی یا NON-ABLATIVE:

این لیزرها بافت‌های قدیمی را از بین نمی‌برند و تنها با تحریک پوست به بازسازی کلاژن‌سازی، فرایند کاهش جای جوش و اسکار را سریع‌تر می‌کنند. دوره نقاهت این لیزرها کوتاه‌تر است؛ زیرا آسیبی به سطح پوست وارد نمی‌کنند و اثرگذاری آنها نیز بسیار کمتر است. لیزرهای دایود و ان دی یاگ (Nd: YAG) از این دست لیزرها هستند که در رفع موهای زائد بدن نیز نقش دارند. در واقع امواج لیزر در این دستگاه‌ها، طیف‌های آغازین فروسرخ را شامل می‌شوند که بیشتر با تولید گرما، پوست را به جوانسازی تحریک می‌کنند.

دستگاه‌های لیزر فرکشنال یا فراکسل (Fraxel):

این لیزرها می‌توانند بافت‌های مرده و زیرین زخم را از بین ببرند. در واقع اسکارهای عمیق پوستی و جای زخم‌های ناشی از سوختگی یا مشکلات عمیق پوستی که در درم یا لایه‌های میانی پوست تشکیل شده‌اند، با لیزرهای فرکشنال قابل درمان هستند.

متداول‌ترین لیزرها برای از بین بردن جای جوش

  1. لیزرهای Erbium برای زخم‌های سطحی و تجدید درمان استفاده می‌شود.
  2. لیزرهای دی اکسید کربن (CO۲) برای زخم‌های عمیق‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدت درمان می‌تواند سه الی ده روز به طول بیانجامد تا قرمزی و جای جوش و زخم تمام لایه‌های سطحی پوست فروکش کند.
  3. لیزرهای پالس رنگ (Pulsed-dye lasers): هنگامی که نور لیزر پالس رنگ به پوست برخورد می‌کند، منعکس شده، منتقل می‌شود یا جذب می‌گردد. انرژی جذب‌شده بیشترین تأثیر بالینی را بر عهده دارد؛ زیرا انرژی مذکور به گرما تبدیل می‌شود و در نتیجه سلول‌های بیمار را می‌کشد.
  4. لیزر ablative باعث بهبود ظاهر زخم‌ها، زگیل‌ها و چین و چروک پوست می‌شود. لیزرهای حرارتی مادون قرمز به لایه داخلی پوست نفوذ کرده و با تولید کلاژن باعث نوسازی سلول‌های آسیب‌دیده پوستی می‌شود.
  5. احیاء مجدد لیزر ablative روشی است که با استفاده از یک ابزار لیزری، لایه‌های فوقانی پوست را از جای زخم و یا آکنه خارج کرده و سلول‌های قدیمی پوست را به‌منظور آشکارسازی سلول‌های جدیدتر و جوان‌تر از بین می‌برد که بعضاً با عنوان لایه‌ برداری پوست توسط لیزر شهرت دارد.

روش لیزر جوش

ابتدا گرمای لیزر وارد عمل میشود و لایه بالایی پوست شما را که درگیر اسکار است هدف قرار میدهد. از آنجا که با لیزر جای جوش، لایه سطحی پوست درگیر با اسکار تراشیده میشود، پوست صافتر میشود و اسکارها کم رنگتر میشوند. با از بین رفتن بافت اسکار، پوست شروع به کلاژن سازی میکند و به تدریج سلول های تازه، پوست را بازسازی میکنند. جریان خون با حرارت لیزر به منطقه تحت درمان کشیده میشود و با هدف قرار گرفتن رگهای خونی در جای زخم، التهاب کاهش پیدا میکند.

اقدامات قبل از لیزردرمانی جوش

ممکن است لازم باشد تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا شرایط لازم برای درمان با لیزر را داشته باشید. برای لیزر کردن پوست کارهای زیر را باید انجام بدهید:

مراقبت های بعد از لیزر درمانی جوش

کاندید نامناسب لیزر جوش

از آنجا که این روش شامل گرما و نور است، ممکن است پزشک در صورت حساسیت فرد به نور، آن را توصیه نکند و یا از درمان با لیزر به طور کامل خودداری کند؛ زیرا مصرف برخی از داروهای خاص مانند داروهای رقیق‌کننده خون به علت خطر خونریزی، می‌توانند باعث ایجاد این نوع حساسیت شوند. از سوی دیگر در صورتی که بیمار از پوستی همراه با آکنه فعال، تیره رنگ و بسیار چروک برخوردار باشد نیز نمی‌تواند کاندیدای مناسبی برای این روش درمانی باشد؛ البته نظر قطعی را پزشک در این خصوص اعلام می‌دارد.

هزینه لیزر جوش صورت

عواملی بر هزینه لیزر درمانی پوست، تأثیر دارند:

عوارض لیزر درمانی جوش

از عوارض این روش درمانی می توان به ایجاد تاول، حساسیت و آلرژی های مختلف پوستی، ایجاد عفونت، قرمزی پوست، التهاب و… اشاره کرد که البته این عوارض در برخی از افراد بلند مدت است و در برخی از افراد ظرف مدت چند هفته از بین می رود. همچنین در برخی از نواحی پوست، فرد احساس خارش و تغییر رنگ نیز می کند. گفتنی است که بیشتر افراد بعد از استفاده از این روش مانند افراد آفتاب سوخته می شوند. هر چند که این عارضه دوام زیادی ندارد.

کرایوتراپی یا سرمادرمانی ، یک شیوه سرپایی و غیرتهاجمی برای از بین بردن ضایعات و عارضه های پوستی است.کرایو یکی از موثرترین روشها برای رفع ضایعات پوستی زگیل تناسلی می‌باشد که توسط دکتر فاطمه عندلیب، متخصص پوست در اصفهان انجام می‌شود. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با مطب دکتر عندلیب با شماره تلفن 36260819-031 تماس حاصل فرمایید.
درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
برداشتن خال بدون جراحی و خونریزیبرداشتن خال بدون جراحی و خونریزی

خال، رایج ترین ضایعه پوستی است که از سلول های ملانوسیت و به دلیل تجمع رنگدانه تشکیل شده است. خال‌ها معمولاً به رنگ های قهوه ای روشن، قهوه ای تیره یا سیاه دیده می شوند و اغلب بی خطر هستند. خال ها ممکن است به صورت مادرزادی وجود داشته باشند یا به صورت اکتسابی به وجود آمده باشند. ... ادامه مطلب

در چه نقاطی از صورت بوتاکس تزریق میشود؟در چه نقاطی از صورت بوتاکس تزریق میشود؟

یکی از رایج‌ترین و مؤثرترین روش‌ های جوانسازی، تزریق بوتاکس به صورت است. عملکرد بوتاکس به گونه‌ ای است که با قطع سیگنال‌ ها و راه‌ های ارتباطی عصبی بین مغز و ناحیه هدف، سبب فلج موقت عضله آن ناحیه شده و به این صورت دیگر عضله قادر به حرکت و ایجاد چین و چروک در پوست آن ناحیه نخواهد بود. ... ادامه مطلب

میکرودرم ابریژن روشی غیر تهاجمی برای جوانسازی پوستمیکرودرم ابریژن روشی غیر تهاجمی برای جوانسازی پوست

میکرودرم ابریژن پروسه‌ لایه ‌برداری غیرتهاجمی پوست است که در آن لایه‌ی رویی پوست (سلول‌ های مرده) به‌ صورتی ملایم، تراشیده شده و موجب تولید کلاژن می‌ شود تا پوست تازه و سالم رشد یابد و چهره‌ ای جوانتر و شادابتر داشته باشید. ... ادامه مطلب

کاربردهای لیزرالکساندرایت کوتراکاربردهای لیزرالکساندرایت کوترا

لیزر موهای زائد، در مقایسه با روش های قدیمی مانند شیو کردن، استفاده از موبر یا وکس، دائمی و ماندگارترین روشی است که با هر نوع پوستی سازگاری دارد و با توجه به اهمیت آراستگی فیزیکی که اخیراً بیشتر مورد توجه زنان و مردان قرار گرفته، لیزر موهای زائد به سرعت در حال رشد است. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465