درمان ریزش موی آندروژنیک در زنان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ریزش مو / ریزش موی آندروژنیک در زنان

ریزش موی آندروژنیک در زنان

ریزش مو در زنان خصوصاً با افزایش سن طبیعی است و تا دو سوم زنان پس از یائسگی دچار ریزش مو می شوند. ترشح مقادیر بالای هورمون‌های جنسی مردانه در زنان که به نام آندروژن هستند یکی از عوامل اصلی این بیماری است. آندروژن هورمونی است که در ریزش مو نقش دارد. تومورهای غده هیپوفیز یا تخمدان که آندروژن ترشح‌ می‌کنند،‌ می‌توانند منجر به ریزش مو شوند. آلوپسی آندروژنتیک، ریزش مویی است که زنان را تحت تأثیر قرار می دهد. این حالت شبیه طاسی مردانه است با این تفاوت که زنان ممکن است با الگویی متفاوت از مردان موهای خود را از دست بدهند. در زنان ریزش مو معمولاً در ناحیه‌ی تاج سر شروع شده و تقریباً در همه‌ی موارد خط مو در جلوی سر حفظ می‌شود.

در طاسی با الگوی زنانه، مرحله رشد مو کند می شود. همچنین رشد موهای جدیدتر بیشتر طول می کشد. در این وضعیت فولیکول های مو کوچک می شوند، در نتیجه موهایی که رشد می کنند نازک تر و ظریف تر خواهند بود. این امر می تواند موهایی را ایجاد کند که به راحتی خرد می شوند.الگوی طاسی زنان موروثی بوده و بعد از یائسگی شایع‌تر است، بنابراین هورمون‌ها در ایجاد آن نقش دارند. داروهایی که برای درمان این عارضه استفاده می‌شوند، تنها به هدف کند کردن روند ریزش و جبران بخشی از موهای از دست رفته هستند.

امروزه حجم کم موها یا تاسی به دلیل ریزش مو به یکی از دغدغه های اساسی افراد در مورد ظاهرشان بدل شده است. اگر چه در برخی موارد انواع روشهای درمانی برای ریزش مو ممکن است موثر نباشد؛ ولی در اغلب موارد، استفاده از شیوه های جدید درمانی از قبیل مصرف داروهایی مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید ، و بکارگیری روشهایی مانند مزوتراپی، پی آر پی، هیر فیلر و ... می‌تواند موجب رضایت افراد از افزایش موهایشان باشد. اگر شما هم با ریزش مو مواجه هستید؛ می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر فاطمه عندلیب، متخصص پوست و مو در اصفهان، از مناسب ترین و بهترین روش درمانی استفاده نمایید.

انواع طاسی با الگوی زنانه

پزشکان طاسی با الگوی زنانه را به سه نوع تقسیم می‌کنند:

  1. نوع 1: مقدار کمی از موهای سر نازک شده‌اند که این روند از اطراف فرق سر شروع می‌شود.
  2. نوع 2: شامل پهن شدن فرق سر و افزایش نازک شدگی موها در اطراف آن است.
  3. نوع 3: نازک شدگی موها در کل سر ایجاد شده و کف سر در ناحیه بالای سر قابل رؤیت است.
ریزش موی آندروژنیک در زنان

درمان ریزش موی آندروژنیک در زنان

روش‌های مرسوم برای درمان این مورد از دلایل ریزش مو در زنان شامل موارد زیر است:

ماینوکسیدیل

دارویی موضعی است که به صورت محلول‌ها و فوم‌های درصد ۲ و ۵ درصد در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد. این دارو توسط سازمان FDA جهت درمان طاسی با الگوی زنانه، تأیید شده است. ماینوکسیدیل را باید روزانه به پوست سر خود بزنید. حدود ۴ ماه تا ۱ سال طول می‌کشد تا اثر این دارو را ببینید. ماینوکسیدیل نمی‌تواند تمام موهای از دست رفته را جبران کند؛ اما تا حدی باعث رشد موهای جدید و افزایش تراکم می‌شود. معمولاً بعد از قطع دارو، ریزش دوباره باز می‌گردد.

داروهای ضد بارداری خوراکی

داروهای ضد بارداری خوراکی رایج ترین درمان برای رایج ترین نوع ریزش موی زنانه یعنی آلوپسی آندروژنیک است. داروهای ضد بارداری خوراکی حاوی هورمونهای پروژستین هستند. برخی فرمول ها شامل استروژن می باشند که باعث کاهش تعداد آندروژن ها در بدن می شوند. کاهش تعداد آندروژن ها می تواند ریزش مو را کاهش دهد. قرص های ضد بارداری انواع مختلفی دارد. برخی از قرص های ضد بارداری شاخص آندروژن پایینی دارند و باعث کاهش ریزش مو می شوند. موارد دیگری نیز وجود دارند که دارای آندروژن بالایی هستند و باعث افزایش ریزش مو می شوند. داروهای ضد بارداری دارای آندروژن شامل موارد زیر است:

بریویکون، دسنوژن، استروستوپFe، میرست، میکرونور، مودیکون، نیکون، اورتوسپت، اورتو سایکلین، ارتوتری سایکلین،والیت، یاسمین، یاز.

فیناستراید

قرصی است که برای درمان آلوپسی آندروژنی در مردان استفاده می‌شود. استفاده از این دارو برای خانم‌ها مورد تأیید سازمان FDA نیست؛ اما برخی از پزشکان تجویز می‌کنند. نتایج پژوهش‌های انجام شده در مورد تأثیر این دارو بر خانم‌ها، چندان محکم نیستند. مصرف این دارو در دوران بارداری باعث مشکلات مادرزادی می‌شود.

اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون دارویی ادرار آور است که می‌تواند باعث کاهش تولید هورمون‌های آندروژنی شود و به کاهش ریزش مو در خانم‌ها کمک کند. این دارو باعث برهم خوردن تعادل مایعات و یون‌های بدن می‌شود، لذا باید با احتیاط مصرف شود. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

پیشگیری از ریزش موی آندروژنیک در زنان

تا کنون راهی برای پیشگیری از این عارضه شناسایی نشده است. به طور کلی تغذیه‌ی سالم، عدم استفاده از حالات موی آسیب زننده، اتوی مو و مواد شیمیایی مضر و همچنین ترک مصرف دخانیات، می‌توانند شروع ریزش را به تعویق انداخته یا شدت آن را کاهش دهند.

تشخیص ریزش موی آندروژنیک در زنان

پزشک موها و کف سر شما را بررسی می‌کند تا نوع ریزش مو را تشخیص دهد. به طور کلی نیازی به آزمایش خاصی برای تشخیص الگوی طاسی زنانه نیست. اگر پزشک به نوع دیگری از ریزش مو مشکوک شود، ممکن است یک آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون‌ آندروژن و سایر مواد دیگری که ممکن است بر رشد مو تأثیر بگذارند، انجام دهند.

شما میتوانید برای رفع غبغب با هایفو و اندولیفت در اصفهان، و برخورداری از مزایای شگفت انگیز این روشها، به مطب دکتر فاطمه عندلیب مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با مطب دکتر عندلیب با شماره تلفن 36260819 تماس حصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، بن بست پارکینگ عمومی توحید ، مجتمع آسمان ، طبقه چهارم
تلفن : 36260819 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :پانته آ [ 1402-06-25 ]
سلام وقت بخیر من ۹ ماهه که زایمان کردم و تو این مدت ریزش مو پیدا کردم به طوری که جلوی موهای سرم کاملا خالی شده و به شدت تار موهام ضعیف شده میشه بهم کمک کنید که کدوم روش می تونه تاثیر گذار باشه برای من

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
روشهای شیمیایی جوانسازی پوستروشهای شیمیایی جوانسازی پوست

اهمیت حفظ جوانی و شادابی پوست صورت از گذشته تا به امروز همیشه و در هر شرایط سنی با هر جنسیتی بر هیچکس پوشیده نیست. ... ادامه مطلب

تاثیر مزونیدلینگ برای جوانسازی پوستتاثیر مزونیدلینگ برای جوانسازی پوست

یکی از جدیدترین این روشهایی که برای جوانسازی پوست استفاده می شود، مزونیدلینگ است. روشی که از ترکیب دو روش دیگر برای جوانسازی پوست ترکیب‌ شده و مزیت‌ های هر دو روش را با هم دارد. مزونیدلینگ ترکیبی از روش‌ های مزوتراپی و میکرونیدلینگ است که هر دو از روش‌ های متداول برای جوانسازی پوست هستند. ... ادامه مطلب

تفاوت جوش خفیف، متوسط و شدید چیست؟تفاوت جوش خفیف، متوسط و شدید چیست؟

جوش هنگامی ایجاد میشود که غدد چربی متصل به فولیکول مو در زمان بلوغ به دلیل تغییرات هورمونی تحریک می‌ شوند. سبوم (غدد میکروسکوپی) ماده ای طبیعی است که پوست را چرب نگه می‌ دارد و از آن محافظت می‌ کند. ... ادامه مطلب

ماندگاری بوتاکس چقدر است و چه عواملی باعث افزایش آن می شود؟ماندگاری بوتاکس چقدر است و چه عواملی باعث افزایش آن می شود؟

برای رفع چین و چروک‌ های صورت از روش‌ های گوناگونی استفاده می‌ شود که یکی از این روش‌ ها، تزریق بوتاکس است. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465