ویژگیهای بهترین تزریق بوتاکس | متخصص پوست در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / تزریق بوتاکس / پاسخ به 22 سوال رایج در مورد بوتاکس

پاسخ به 22 سوال رایج در مورد بوتاکس

1. بوتاکس چیست ؟

بوتاکس، همان سم بوتولینیوم است.این سم، یک پروتئین خالص شده استریل است که در محیط آزمایشگاهی توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم تولید می شود.

امروزه یکی از رایج ترین اقداماتی که در کلینیک های تخصصی پوست صورت می‌گیرد؛ تزریق بوتاکس است. این عمل با استفاده از موادی مانند بوتاکس دیسپورت و مصپورت در مطب دکتر عندلیب متخصص پوست و مو در اصفهان انجام می‌شود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با مطب دکتر عندلیب با شماره تلفن 36260819 تماس حصل فرمایید.

2. بوتاکس چگونه اثر می کند ؟

برای انقباض یک عضله مثلا عضله پیشانی، دستور انقباض از مغز صادر می شود و به اعصاب حرکتی عضله می رسد. از انتهای این اعصاب حرکتی، ماده ای به نام استیل کولین ترشح می شود که با اثر بر روی عضله، باعث انقباض آن می شود.کاری که بوتاکس انجام می دهد این است که از ترشح استیل کولین جلوگیری می کند و در نتیجه مانع از انقباض عضله می شود.

3. شروع اثر بوتاکس چه مدت بعد از تزریق می باشد ؟

اثر بوتاکس از حدود 3 روزبعد از تزریق شروع می شود و تا 3 هفته بعد کامل می شود.

تزریق بوتاکس

4. دوام بوتاکس چه مدت است ؟

ماندگاری اثر بوتاکس بین سه تا شش ماه است. ولی اگر تزریق هر سه ماه به مدت یکسال انجام شود، به تدریج فواصل تزریق بعدی بیشتر می شود.

5. عمل تزریق بوتاکس چقدر طول می کشد و آیا درد و خونریزی دارد ؟

عمل تزریق بین ده تا بیست دقیقه به طول می انجامد و درد و خونریزی ندارد، فقط حین تزریق سوزش مختصری در محل تزریق احساس می شود.

6. آیا بعد از تزریق بوتاکس ورم و کبودی دیده می شود ؟

ورم و کبودی بعد از تزریق بوتاکس نادر است.

7. چه مدت بعد از تزریق بوتاکس می توان به فعالیتهای روزمره برگشت ؟

بیمار بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس می تواند به فعالیتهای روزمره خود برگردد.

8. مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس چیست ؟

تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، محل تزریق را ماساژ ندهید و حتی کرم نمالید. تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، حمام نکنید و از سونا و جکوزی و استخر هم استفاده نکنید. تا 24 ساعت بعد از تزریق، پیاده روی و ورزش نکنید. تا 4 ساعت بعد از تزریق، دراز نکشید و طولانی مدت خم نشوید. تا 2 ساعت بعد از تزریق، با عضلات صورت کار کنید و محلهای تزریق را کمپرس سرد نمایید.

9. فواصل تزریق بوتاکس به چه صورت است ؟

چون بوتاکس باعث بی حرکتی موقت عضلات می شود پس با رفع اثر آن انقباض عضلات به حالت اول بر می گردد و پوست روی عضله مجددا دچار چین خوردگی می شود. ولی نکته مهم در تزریق بوتاکس این است که در مواردی مثل خط اخم، بوتاکس می تواند اثر درمانی داشته باشد. به این شرط که تزریق بوتاکس در خط اخم، هر سه ماه به مدت یکسال انجام شود. با این روش، عضلات مسئول اخم کردن نمی توانند قدرت اولیه خود را باز یابند و در ضمن چون بیمار به مدت طولانی قادر به اخم کردن نیست، لذا عادت اخم کردن را فراموش می کند. پس به این ترتیب بعد از یکسال فواصل تزریق طولانی تر می شود.

10. بوتاکس خوب و استاندارد، چه نوع بوتاکسی است ؟

دیسپورت تنها بوتاکس خوب و استاندارد در ایران است، که هم تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را دارد(FDA approved) و هم تاییدیه وزارت بهداشت ایران را دارد، این بوتاکس، ساخت کشور انگلستان است.دیسپورت، فقط و فقط توسط وزارت بهداشت وارد می شود و راه ورود غیر قانونی و قاچاق ندارد.لذا توصیه می شود از پزشک خود بخواهید که ویال بوتاکسی که برای شما تزریق می کند را به شما نشان دهد تا مطمئن شوید که از بوتاکس استاندارد، استفاده شده است.

11. آیا در ایران بوتاکس کانادایی و جود دارد ؟

خیر، بوتاکسهایی که به اسم بوتاکس کانادایی عرضه می شود، در حقیقت ساخت کشور چین است و به هیچ وجه استاندارد نیستند و ممکن است باعث عوارض جدی و خطرناکی برای بیمار شوند.

12. آیا در ایران بوتاکس کره ای وجود دارد ؟

بله، نورونوکس، بوتاکس کره ای است که تاییدیه وزارت بهداشت ایران را دارد ولی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا نیست.

13. کاربردهای بوتاکس چیست ؟

شایعترین کاربرد بوتاکس، کاربرد زیبایی آن در صورت است که برای رفع خط اخم، خطوط پیشانی و دور چشم استفاده می شود. بوتاکس در سردردهای میگرنی مزمن هم کاربرد دارد.(درمان میگرن مزمن با بوتاکس) بوتاکس برای تعریق بیش از حد زیر بغل و کف دست و پا هم به مار می رود.(درمان تعریق بیش از حد با بوتاکس)

14. آیا بوتاکس برای رفع خط خنده موثر است ؟

خیر، برای رفع خط خنده باید از تزریق ژل(فیلر) استفاده کرد.

15. چه کسی کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس می باشد ؟

هر فردی که عادت اخم کردن دارد،هرچند که این کار ناخودآگاه باشد و یا عادت بالا انداختن ابرو دارد، و یا با خندیدن اطراف چشمش خطوط پنجه کلاغی ایجاد می شود بایستی تزریق بوتاکس انجام دهد.

16. آیا تزریق بوتاکس محدودیت سنی دارد ؟

تزریق بوتاکس از سن 18 تا 75 سالگی قابل انجام است.

17. تزریق بوتاکس در چه افرادی ممنوع است ؟

18. فواید بوتاکس چیست ؟

با توجه به اینکه بیمار قادر به اخم کردن و بالا انداختن ابروها نمی باشد، در نتیجه عمق چروکها به مرور کاهش می یابد. با توجه به باز کردن خط اخم، چهره بیمار از حالت عبوس و افسرده به حالت طبیعی بر می گرد.

19. عوارض بوتاکس چیست ؟

افتادگی پلک: در صورت تزریق صحیح این عارضه به ندرت ایجاد می شود و اگر بعد از تزریق دیسپورت به وجود آمده باشد طی یک ماه تا دو ماه خودبخود و به طور کامل بر طرف خواهد شد.
ادم اطراف چشم: در برخی از بیماران، یکی دو هفته اول بعد از تزریق، صبحها بعد از برخاستن از خواب، اندکی اطراف چشم متورم است که بعد از یکی دو ساعت برطرف می شود. علت آن تجمع لنف در این ناحیه می باشد. علایم شبیه سرماخوردگی و سردرد طی 24 ساعت اول بعد از تزریق بوتاکس که در درصد اندکی از بیماران دیده شده و خودبخود بر طرف می شود.البته لازم به ذکر است که بوتاکسهای چینی و نیز تزریق بوتاکس توسط افراد غیر متخصص، می تواند باعث ایجاد عوارض جدی و خطرناک و گاهی غر قابل جبران شود.لذا توصیه می شود که بوتاکس فقط با مارک دیسپورت و فقط توسط متخصص پوست تزریق شود.

20. آیا تزریق بوتاکس باعث شلی و افتادگی پوست می شود ؟

خیر، بوتاکس به هیچ وجه باعث شلی پوست نمی شود. همانطور که قبلا هم توضیح داده شد، بوتاکس داخل عضله تزریق می شود و از انقباض عضله جلوگیری می کند.

21. آیا تزریق بوتاکس باعث بی حسی ناحیه مذکور می شود ؟

خیر، بوتاکس بروی حس پوست محل تزریق اثری ندارد.

22. آیا تزریق بوتاکس باعث بر طرف شدن خطوطی می شود که در حالت عادی مثلا بدون اخم کردن بیمار وجود دارد ؟

خیر در چنین مواردی،؛ علاوه بر تزریق بوتاکس، لیزر فرکسل و یا تزریق فیلر(ژل) هم لازم است.

امروزه حجم کم موها یا تاسی به دلیل ریزش مو به یکی از دغدغه های اساسی افراد در مورد ظاهرشان بدل شده است. اگر چه در برخی موارد انواع روشهای درمانی برای ریزش مو ممکن است موثر نباشد؛ ولی در اغلب موارد، استفاده از شیوه های جدید درمانی از قبیل مصرف داروهایی مانند ماینوکسیدیل وفیناستراید، و بکارگیری روشهایی مانند مزوتراپی، پی آر پی، هیر فیلر و ... می‌تواند موجب رضایت افراد از افزایش موهایشان باشد. اگر شما هم با ریزش مو مواجه هستید؛ می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر فاطمه عندلیب، متخصص پوست و مو در اصفهان، از مناسب ترین و بهترین روش درمانی استفاده نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، بن بست پارکینگ عمومی توحید ، مجتمع آسمان ، طبقه چهارم
تلفن : 36260819 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :سلطانی [ 1402-06-12 ]
سلام خانم دکتر ممنونم از اطلاعات مفید و ارزندتون

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
روش از بین بردن موهای زائد هورمونیروش از بین بردن موهای زائد هورمونی

موهای زائد هورمونی و یا هیرسوتیسم از جمله شایع ترین بیماری های موهای زائد است که در نتیجه تولید افراطی و یا عملکرد هورمونی با نام آندروژن در بدن رخ می دهد. این هورمون توسط تخمدان ها یا غدد فوق کلیوی ترشح شده و به شکل موضعی در پیاز مو تولید می شود. ... ادامه مطلب

فرم دهی لب با تزریق ژل لبفرم دهی لب با تزریق ژل لب

داشتن لب‌ های حجیم و خوش فرم به جذابیت چهره شما کمک زیادی می‌ کند. ژل های لب بر پایه‌ ی اسید هیالورونیک طی چند سال گذشته به عوامل تقویت‌ کننده و پرکننده بافت نرم تبدیل شده‌ اند. ... ادامه مطلب

کک و مک چیست؟ رهایی از کک و مککک و مک چیست؟ رهایی از کک و مک

یکی از روش های درمان کک و مک صورت و بدن، لیزر می باشد که معمولاً درمان کک و مک با لیزر درمانی موفقیت آمیز بوده و رضایت بیماران را در پی دارد. انواع متعددی از لیزرها وجود دارند که می توان از آنها برای کاهش یا رفع کامل کک و مک استفاده کرد. ... ادامه مطلب

علت و علائم قارچ پوستی دستعلت و علائم قارچ پوستی دست

عفونت قارچی که مایکوز نیز نامیده می شود، یک بیماری پوستی است که توسط قارچ ایجاد می شود. میلیون ها گونه قارچ وجود دارد که در خاک، روی گیاهان، روی سطح خانه و روی پوست شما زندگی می کنند. حدود نیمی از قارچ‌ها مضر هستند که اگر روی پوست بنشینند می‌ توانند باعث عفونت قارچی شوند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465