علت و انواع بیماریهای پوستی خارش دار
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بیماری های پوستی / خارش پوست نشانه چه بیماری هایی است؟

خارش پوست نشانه چه بیماری هایی است؟

پوست یکی از عوامل محافظتی بدن در برابر عوامل خارجی است و می‌تواند بدن را در برابر آسیب‌ ویروس‌ها، باکتری‌ها و عوامل بیماری ‌زا محافظت کند. پس وقتی یک عامل ناشناخته در برابر پوست قرار می‌گیرد، یک واکنش ایجاد می‌شود و قرمزی و خارش پوست بروز می‌کند. خارش پوست بدن یکی از مشکلاتی است که گاهی اوقات بدون هیچ دلیل خاصی بروز می‌کند و در مواقع دیگر نشانه‌ی بروز یک بیماری است.

آنچه در این مطلب میخوانید

خارش از طریق گیرنده هایی كه به صورت پایانه های آزاد عصبی در نزدیكی محل اتصال درم به اپیدرم در پوست، مخاط، دستگاه تنفسی فوقانی و حتی قرنیه وجود دارند، دریافت میگردد. فیبرهای منتقل كننده خارش از فیبرهای منتقل كننده حس درد، مجزا و با هدایت سریع میباشند. احساس خارش از طریق راههای عصبی به قشر مغز مخابره میگردد. این عارضه ممکن است اینقدر شدید و آزار دهنده باشد که کیفیت زندگی را مختل کند. خارش و خاراندن طولانی مدت می تواند شدت خارش را افزایش داده و احتمالاً منجر به آسیب پوست، عفونت و جای زخم شود.

در صورتی که خارش پوست شما بیش از ۲ هفته طول بکشد و باوجود درمان ‌هایی که برای آن در نظر گرفته‌اید بهبود پیدا نکرده‌است، باید به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا در این مواقع خارش پوست جدی است و می‌تواند مشکلات عدیده‌ای ایجاد کند. متخصص می‌تواند درمان مناسب را در نظر بگیرد که لازمه‌ی این کار تشخیص درست علت خارش پوست است.

خارش پوست نشانه چه بیماری هایی است؟

1) خشکی پوست

اگر پوستتان خشک باشد، با خارش متوجه خشکی آن می‌شوید. خشکی پوست، به ویژه، در فصل زمستان و در مکان‌هایی که هوا خشک است، بدتر می‌شود. این مشکل با افزایش سن، شایع‌تر می‌شود.

2) بثورات پوستی

اگر در قسمت‌هایی از بدن خود که دچار خارش است، متوجه بثورات پوستی شدید، احتمالاً مشکل «درون پوست» شما است. در این موارد خارش پوست ممکن است به دلیل عفونت‌های قارچی و باکتریایی مانند زرد زخم و التهاب یا عفونت پیاز موی پوست (فولیکولیت) باشد.

3) حشرات

گاهی خارش پوست به دلیل گزش حشرات است.

4) درماتیت آتوپیک یا اگزما

در این اختلال، لکه‌های خشک، پوسته‌پوسته یا بثورات برآمده را روی پوست خود می‌بینید. علت اگزما هنوز روشن نیست؛ اما معمولاً خارش پوست‌ در اگزما شدید است. کودکانی که در خانواده خود سابقه آسم یا حساسیت (آلرژی) دارند، بیشتر ممکن است به اگزما دچار شوند. حساسیت‌های غذایی خاص و خاراندان پوست اگزما را بدتر می‌کند.

5) درماتیت تماسی

این بثورات خارش‌دار ناشی از واکنش به چیزی است که در تماس با پوست شما است. تشخیص علت ایجاد این بثورات گاهی نیازمند بررسی فراوان است. فلزات موجود در جواهراتتان، لوازم آرایشی و بهداشتی و محصولات پاک‌کننده‌ای که استفاده می‌کنید، ممکن است علت درماتیت تماسی شما باشند. پیچک سمی نیز نوعی درماتیت تماسی را ایجاد می‌کند.

6) کهیر پوستی

این مشکل اغلب ناشی از حساسیت است. بیماری کهیر مانند نوارهای متورمی است که گاه به تنهایی و گاه به شکل خوشه‌ای ظاهر می‌شوند. معمولاً کهیر پوستی با خارش همراه است. استرس، گرما، تعریق ناشی از ورزش یا قرارگرفتن در معرض آفتاب نیز ممکن است کهیر را پدیدار کند.

7) پسوریازیس

در این بیماری، بدن شما سلول‌های پوستی را بیش از اندازه تولید می‌کند. این سلول‌ها در لکه‌های التهابی خارش‌دار روی سطح پوست جمع می‌شوند. علت پسوریازیس، فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی است.

خارش پوست

8) بارداری

از هر 10 زن باردار، بیش از یک نفر با مشکل خارش پوست در دوران بارداری مواجه است. دلایل این مشکل، از بثورات بی‌ضرر تا شرایط جدی‌تر متغیر است.

9) داروها

گاهی برخی داروها (حتی بدون نشانه‌ای از بثورات و تحریک) در پوست شما خارش ایجاد می‌کنند. اگر خارش زیاد و آزاردهنده باشد، لازم است حتماً با پزشک خود صحبت کنید. داروهای زیر مسبب بروز خارش شناخته شده‌اند:

10) مغز و اعصاب

هنگامی که سیستم عصبی شما درگیر بیماری است، احتمال دارد سردرگم شود و به طور تصادفی به اعصاب پوست فرمان دهد که خارش را شروع کنند، درحالی که هیچ عامل خارجی برای تحریک خارش وجود ندارد. هیچ‌گونه بثورات پوستی هم وجود ندارد؛ اما اگر پوست خود را زیاد بخارانید، ممکن است تحریک شود. بیماری‌های زیر ممکن است دلیل این مشکل باشند:

11) بیماری های روحی روانی

اگر با کمک پزشک خود نتوانستید یک علت جسمی برای خارش پوست خود بیابید، ممکن است علت آن در ذهن شما باشد. برخی اختلالات روحی روانی سبب تمایل فرد به خاراندن یا کندن پوست می‌شوند. این افراد ممکن است احساس کنند زیر پوستشان چیزی در حال خزیدن است. معمولاً در آغاز، هیچ بثوراتی وجود ندارد؛ اما پوست بعد از خاراندن آسیب می‌بیند. در این موارد خارش پوست ممکن است نشانه‌ای از مشکلات زیر باشد:

12) بیماری های زمینه ای

اغلب، خارش پوست یک علت ساده و معمولی دارد؛ اما در بعضی موارد، اگر از بین نرود، ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری جدی باشد. مانند:

گاهی ممکن است خارش، پس از درمان برخی از این بیماری‌ها شروع شود. دیالیز، شیمی درمانی و پرتودرمانی ممکن است خارش پوست را به عنوان عارضه جانبی، به دنبال داشته باشند.

علائم همراه با خارش پوست

شما ممکن است خارش را در ناحیه خاصی از بدن مانند دست‌ها، پاها یا کل بدن احساس کنید. گاهی اوقات خارش به صورت طولانی‌مدت با فرد همراه است و یا به مرور تشدید می‌شود. همانطور که شما پوست را می‌خارانید یا مالش می‌دهید، خارش ممکن است بدتر شود و توقف خارش ممکن است سخت باشد. همچنین ممکن است خارش بدون هیچ‌گونه تغییری در پوست همراه باشد یا همراه با هر کدام از علائم خارش بدن زیر دیده شود:

  1. قرمزی
  2. برجستگی پوست، لک پوستی یا تاول
  3. خشکی و ترک‌خوردگی پوست
  4. پوست زبر و پوست چرب

تشخیص علل خارش پوست

اگر پزشک نتواند با شرح حال و معاینه ی فیزیکی علت خارش را تشخیص دهد نیاز خواهد بود تا بیمار تحت چندین آزمایش قرار بگیرید. این آزمایش ها عبارتند از:

درمان خارش پوست

هدف از درمان خارش یافتن علت و از بین بردن علائم آن است. درمان خارش پوست عمدتاً شامل موارد زیر است:

  1. پماد یا کرم‌های کورتیکواستروئید: اگر پوست شما دچار خارش و قرمزی است پماد یا کرم تجویز شده توسط پزشک را در قسمت‌های درگیر پوست بمالید. سپس پوست را با پنبه مرطوب بپوشانید؛ زیرا رطوبت موجب جذب دارو و همچنین اثرات خنک‌کنندگی بر روی پوست می‌شود.
  2. کرم ها و پمادهای دیگر: داروهای دیگری که می‌توان برای درمان خارش استفاده کرد، مهارکننده‌های کلسینیرین مانند تاکرولیموس (Protobic) و پیم اکروبیموس (Elidle) است. همچنین مصرف بی‌ حسی ‌های موضعی مانند کپسایسین و دوکسپین نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.
  3. داروهای خوراکی: دارو‌های ضد‌افسردگی از نوع مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین(SSRI) مانند فلوکستین(Prozac) و سرترالین(zoloft) می‌تواند برای انواعی از خارش‌های مزمن کمک‌کننده باشد.
  4. نوردرمانی (فتوتراپی): فتوتراپی شامل قرار دادن پوست شما در یک نوع خاص نور است.

خواندن این مطلب را هم به شما توصیه می کنیم: اگزما چیست و چگونه درمان میشود؟


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، بن بست پارکینگ عمومی توحید ، مجتمع آسمان ، طبقه چهارم
تلفن : 36260819 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :کاوه تیموری [ 1402-08-11 ]
سلام من تقریبا دو ماهی میشه بدنم خارش گرفته اول زانو به پایین هر دو پام بود ولی الان کل بدنم میخاره و وقتی یه حای بدنم میخاره کل بدنم شروع میشه به خاریدن. هیچ جوش یا خشکه پوست هم روی پوست ندارم. خواهشا راهنمایی کنید ۳۷ سالمه

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مقایسه ژل رستیلن با دیگر فیلرهامقایسه ژل رستیلن با دیگر فیلرها

ژل رستیلن یک نوع فیلر شفاف و استاندارد است که از آن برای درمان های زیبایی استفاده می شود. ... ادامه مطلب

روش های درمان و رفع خطوط استاتیک صورتروش های درمان و رفع خطوط استاتیک صورت

جهت درمان چین و چروک های پوستی، روش های مختلفی وجود دارد که بسیاری از آ‌نها از جمله راهکارهای جوانسازی پوست هستند. ... ادامه مطلب

لیزر اندولیفت جدیدترین روش درمان پف زیر چشملیزر اندولیفت جدیدترین روش درمان پف زیر چشم

داشتن پوست شل و پف زیر چشم موجب می شود که چهره‌ی شما خسته، فرسوده و پیر به نظر بیاید و این موضوع از زیبایی و جذابیت چهره شما کم می کند. لیزر اندولیفت روشی برای جوانسازی پوست صورت که با تحریک بافت‌ های عمقی جهت ساخت کلاژن‌ های جدید به منظور کاهش افتادگی پوست و سفت‌ سازی آن به کار می رود. ... ادامه مطلب

لیزر کل بدن چند جلسه است و چند دقیقه طول میکشد؟لیزر کل بدن چند جلسه است و چند دقیقه طول میکشد؟

لیزر کل بدن امروزه روشی سریع، آسان، ایمن و مؤثر شناخته شده است و برای از بین بردن موهای زائد تمامی قسمت های بدن برای مدتی طولانی کاربرد دارد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465