مهمترین مراقبتها بعد از تزریق چربی | نحوه شستن صورت بعد از تزریق چربی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / تزریق فیلر / اهمیت مراقبتهای صحیح پس از تزریق چربی

اهمیت مراقبتهای صحیح پس از تزریق چربی

تزریق چربی یکی از روش‌های کم تهاجم زیبایی و جوانسازی پوست است. به همین دلیل کسانی که به دنبال تزریق چربی می‌روند دوره نقاهت کوتاه مدتی را تجربه کرده و عوارض جانبی به وجود آمده در آنها بسیار کم خواهد بود. البته این موضوع در صورتی صادق است که بیماران تمامی نکات مراقبتی لازم و توصیه‌های گفته شده توسط پزشک خود را جدی بگیرد. پس تمامی افرادی که تصمیم خود را برای انجام تزریق چربی گرفته‌اند باید توجه داشته باشند تا در کنار اهمیتی که به انتخاب پزشک و کلینیک معتبر می‌دهند از رعایت نکات مراقبتی غافل نشوند. از جمله عوارض جانبی و خطراتی که افراد در صورت عدم رعایت مراقبت‌های لازم بعد از تزریق چربی با آنها روبرو خواهد شد می‌توان به بروز عفونت، تورم و خونریزی، احساس درد شدید، طولانی شدن دوره نقاهت و موارد بسیاری دیگر از این قبیل اشاره کرد. اهمیت مراقبت بعد از تزریق چربی به قدری زیاد است که اگر تمامی مراحل انجام کار به درستی و توسط تیم درمانی قوی انجام شود نمی‌توان بدون توجه به توصیه‌های پزشک انتظار رسیدن به نتیجه ایده‌آل و مطلوب را داشت.

تزریق چربی یکی از مؤثرترین و ماندگارترین روش های جوانسازی و جبران حجم از دست رفته چربی پوست است. تزریق چربی در اصفهان توسط دکتر فاطمه عندلیب، متخصص پوست مو و لیزر با کمترین عوارض و بهترین نتایج انجام می شود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با مطب دکتر عندلیب با شماره تلفن 36260819-031 تماس حاصل فرمایید.

کاربرد تزریق چربی

به طور کلی کاربرد تزریق چربی به شرح زیر است:

مزایای تزریق چربی

بدون شک آنچه باعث شده تزریق چربی به یکی از بهترین و مناسب‌ترین روش‌ها در بین سایر روش‌های موجود جوانسازی و زیبایی تبدیل شود نکات مثبت قابل توجه آن است. از جمله مهم‌ترین نکات مثبت این روش عبارتند از:

نحوه تزریق چربی

تزریق چربی به صورت در تمامی کلینیک‌های زیبایی توسط پزشک انجام می‌شود و پروسه انجام آن در حالت کلی شامل سه مرحله حساس و مهم است:

استخراج چربی از نواحی مختلف بدن

شروع کار با تصمیم‌گیری در مورد ناحیه‌ای که قرار است چربی‌ها از آنجا استخراج شوند انجام می‌شود. معمولاً از نواحی بدن که چربی‌های اضافی در آنجا انباشته شده استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل یکی از رایج‌ترین گزینه‌ها خارج کردن چربی از شکم و تزریق آن به صورت است. علاوه بر آن می‌توان از چربی بخش‌های دیگر بدن مثل ران‌ و باسن نیز بهره برد. به این صورت که ناحیه مورد نظر بدن بیحس شده و سپس توسط مکنده مخصوصی حجم مورد نیاز چربی استخراج می‌شود.

آماده‌سازی چربی استخراج شده

بعد از استخراج، حجم مورد نیاز چربی نوبت به آماده‌سازی آن برای تزریق می‌رسد. در این مرحله چربی‌ها را در ظرف‌های مخصوصی ریخته و درون سانتریفیوژ قرار می‌دهند تا عملیات خالص‌سازی انجام گیرد و مواد اضافه مانند خون، سلول‌های چربی معیوب و سایر مایعات از چربی جدا می‌شوند.

تزریق چربی به ناحیه مورد نظر

آخرین مرحله از کار تزریق چربی به این صورت است که چربی‌های خالص‌سازی شده درون سرنگ‌های مخصوصی ریخته می‌شود. سپس پزشک با تکیه بر مهارت و تجربه خود آنها را در مناطقی که از قبل بیحس و استریل شده تزریق می‌کند.

اهمیت مراقبتهای صحیح پس از تزریق چربی

اقدامات قبل از تزریق چربی

برای اینکه بیمار یک تزریق چربی ایده‌آل و بی‌دردسری را تجربه کند بهتر است تا به تمامی توصیه‌ها پزشک قبل و بعد از آن توجه ویژه‌ای داشته باشد. چند مورد از مهم‌ترین اقدامات قبل از تزریق چربی به صورت در زیر آورده شده است:

مراقبتهای پس از تزریق چربی

همان طور که گفته شد رعایت نکات مراقبتی در دوران نقاهت پس از تزریق چربی از اهمیت بسیار بالایی به منظور دستیابی سریع به نتایج مثبت و جلوگیری از بروز عوارض جانبی احتمالی برخوردار است. از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نحوه شستن صورت بعد از تزریق چربی

به‌طور کلی توصیه می‌شود تا بیست و چهار ساعت پس از تزریق چربی به صورت، از حمام استفاده نکنید و صورت خود را نیز نشویید. پس از گذشت بیست و چهار ساعت کامل می‌توانید با آب ولرم حمام کنید. توجه کنید که نباید فشاری به ناحیه تزریق شده وارد شود و هنگام شستشوی صورت خود، از ماساژ دادن آن ناحیه بپرهیزید. در هفته‌های ابتدایی پس از تزریق چربی، سعی کنید از حمام کردن طولانی با آب خیلی سرد یا آب خیلی گرم اجتناب کنید.

علت خارش صورت بعد از تزریق چربی

وجود عوارض خارش پوست بعد از جراحی تزریق چربی به این دلیل است که هر اعصاب حسی که در حین جراحی کشیده شده یا کبود شده است، اغلب سیگنال‌های درد سطح پایینی را منتشر می‌کند که شما با شروع بهبودی آنها را به عنوان خارش تفسیر می‌کنید. با این حال، شما تصویر می‌کنید که برش‌ها در حال تیره شدن و خارش هستند. پس از تزریق چربی به بدن یک یا دو هفته ممکن است در محل تزریق دچار خارش شوید که طبیعی می باشد و به هیچ وجه نباید محل تزریق را بخارانید. بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید تا از آنتی هیستامینی که تجویز می کند جهت رفع خارش استفاده نمایید.

برای کاهش ورم صورت بعد از تزریق چربی چه کنیم؟

مدت زمان ورم بعد از تزریق چربی به صورت و بدن در وهله اول به مهارت پزشک و تجربه وی در شناخت پتانسیل هر نوع پوست برای تحمل مقدار خاصی از چربی دارد. اگر چربی بیش از حد تزریق شود، علاوه بر کبودی‌های گسترده، هم شدت تورم بسیار بیشتر است و هم زمان بیشتری برای کاهش ورم بعد از تزریق چربی به صورت و بدن لازم خواهد بود. به طور معمول کاهش تورم بعد از تزریق چربی بسته به حجم تزریق و بدن هر فرد، بین 6 الی 15 روز زمان نیاز دارد و معمولاً کم پیش می‌آید که این ورم‌ها بیش از 2 هفته باقی بمانند.

از آنجا که مواد پرکننده پوست توسط تزریق زیر پوست منتقل می‌شوند، تورم برای تقریباً تمام داوطلبان تزریق چربی به صورت به وجود می آید؛ اما بسته به محل تزریق و حساسیت پوست بیمار، شدت آن در هر شخص نسبت به دیگری متفاوت خواهد بود. به منظور کاهش ورم بعد از تزريق چربی و یا کنترل آن، موارد زیر را رعایت کنید تا کمتر دچار اذیت و ناراحتی پس از تزریق چربی شوید:

 1. مایعات زیادی بنوشید: هیدراته نگه داشتن بدن یکی از اصلی‌ترین راه‌هایی است که افراد می‌توانند به کمک آن میزان تورم و گاهی التهاب را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند؛ زیرا آب، عواملی که موجب تورم شده‌اند را ترغیب می‌کند تا با سرعت بیشتری از بدن خارج شوند.
 2. به هیچ عنوان منطقه تزریق را فشار ندهید یا آن را دستکاری نکنید: بعد از اینکه انتقال چربی را به پایان رساند، به مدت 5 الی 10 روز باید از فشار دادن یا درستکاری کردن محل تزریق جلوگیری کنید؛ زیرا این امر باعث می‌شود چربی‌ها در زیر پوست حرکت کند و در یک مکان ناخواسته مستقر و ثابت شود.
 3. تا 24 ساعت سیگار ممنوع: از کشیدن سیگار و یا قرارگیری در معرض دود آن تا حداقل 24 ساعت پرهیز کنید.
 4. استفاده از یخ: یکی دیگر از روش های درمان ورم استفاده از یخ در مناطق تحت درمان است. اگر بعد از چند ساعت یا چند روز متوجه تورم در ناحیه تحت درمان شدید، یخ می‌تواند به کاهش آن کمک کند.
 5. نمک کمتر مصرف کنید: نمک به این دلیل که آب بدن شما را کاهش می‌دهد، بهتر است نقش کم رنگتری را در رژیم غذایی داشته باشد.
 6. از ورزش کردن اجتناب کنید: افزایش ضربان قلب باعث افزایش میزان ورم می‌شود؛ بنابراین حدود 12 الی 24 ساعت پس از تزریق، از انجام فعالیت‌های ورزشی خودداری کنند. با این کار تورم را به کمترین حد ممکن خواهید رساند.
 7. از پوشیدن کلاه خودداری کنید: این توصیه برای خانم‌ها و آقایانی است که دوست دارند کلاه بپوشند و روش انتقال چربی به صورت را نیز انتخاب نموده‌اند. ما به این افراد توصیه می‌کنیم که تا چند روز بعد از تزریق چربی به صورتشان از کلاه معمولی، کلاه ایمنی ساختمان و یا کلاه ایمنی موتور سیکلت استفاده نکنند؛ زیرا فشار ناشی از کلاه باعث می‌شود که چربی به سمت قسمت‌های دیگر صورت حرکت کند. این حرکات منجر به تورم نقاط دیگر و حصول نتایج غیر دلخواه می‌شود که مسلماً منجر به نارضایتی از نتیجه خواهد شد.
 8. از رفتن به مناطق گرم خودداری کنید: سعی کنید به مدت چند روز هم که شده به مکان های خیلی گرم مانند جکوزی، سونا، حمام آفتاب، سولاریوم و… نروید.
 9. مصرف خودسرانه هر نوع دارو ممنوع: حتماً قبل از مصرف هر نوع دارویی (مخصوصاً داروهای رقیق کننده خون)، مانند ایبوبروفن و آسپرین با پزشک خود مشورت کنید.

آنتی بیوتیک بعد از تزریق چربی

برای جلوگیری از بروز عفونت، نیاز است زیر نظر پزشک برای مدت چند روز از آنتی بیوتیک استفاده کرد.

بعد از تزریق چربی به صورت چه بخوریم؟

رژیم غذایی بعد از تزریق چربی به این دلیل اهمیت دارد که اگر فرد دچار کاهش وزن شود اولین جایی که کاهش وزن بر روی آن تأثیر خواهد گذاشت، سلول‌های چربی است؛ بنابراین در صورتی که پس از انجام این عمل متحمل کاهش وزن شوید، سلول‌های چربی تزریق شده از بین رفته و دیگر ظاهر اولیه را نخواهند داشت. پس رژیم غذایی فرد مراجعه‌کننده باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر استفاده از مواد مغذی لازم و پرهیز از مواد مضر، مانع از حذف سلول‌های چربی شود. در ضمن این رژیم غذایی باید عادت‌های ناسالم فرد را پس از عمل زیبایی تزریق چربی کنار گذاشته و از افزایش وزن او جلوگیری کند.

 1. فرد باید از موادی مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات سبوس‌دار و پروتئین‌های بدون چربی، کربوهیدرات‌های ساده و چربی‌های غیراشباع استفاده کرده و آنها در برنامه‌ی غذایی خود بگنجاند.
 2. مواد غذایی مانند آووکادو، ماهی قزل آلا، کره‌های بدون چربی، بادام، گردو، روغن زیتون و روغن نارگیل از جمله موادی هستند که پس از تزریق چربی می‌توانید از آنها استفاده نمایید.
 3. همچنین مواد فیبردار مانند کلم بروکلی، تمشک، سیب و حبوبات می‌توانند مؤثر باشد.
 4. خوردن چندین وعده‌ی غذایی کوچکتر در روز سبب می‌شود که فرد در طول روز سطح انرژی مناسبی داشته و بتواند به انجام فعالیت‌های روزانه بپردازد.
 5. پروتئین موجود در تخم مرغ، ماهی و مرغ به ترمیم بافت‌ها، ماهیچه‌ها و پوست کمک می‌کند.
 6. ویتامین D برای سلامتی استخوان و مغز و ویتامین‌های A و C نیز برای بهبودی سریع، ‌ایده‌آل هستند. همه این ویتامین‌ها، مواد معدنی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌های انرژی‌زا می‌توانند فرد را در روند بهبودی پس از عمل کمک کنند.
 7. در ضمن مصرف مایعات نیز بسیار تأثیرگذار است و به فرد مراجعه‌کننده کمک می‌کند تا بتواند گرسنگی خود را در طول روز کنترل کرده و سوخت و ساز در بدن او حفظ گردد و همچنین مصرف نوشیدنی کافی به هیدراته نگهداشتن پوست و جوان ماندن آن کمک می‌کند و مصرف مایعات به هضم غذا کمک خواهد نمود.

کاندید نامناسب تزریق چربی

عوارض تزریق چربی

خوشبختانه عوارض جانبی قابل توجه این عمل بسیار ناشایع است. این عمل معمولاً بدون مشکل خاصی انجام می‌شود. بعضی از عوارض جانبی محتمل مختلف شامل موارد زیر هستند:

هزینه تزریق چربی

این قیمت ها برای هر بیمار بستگی به عوامل مختلف از جمله تعداد نواحی تحت درمان و مقدار چربی استخراج شده و تزریق شده مختلف دارد. عوامل مختلفی از جمله نوع بیحسی، تعداد تزریق، میزان چربی مورد نیاز و مراقبت های قبل و بعد از عمل در هزینه این روش زیبایی دخیل هستند.

شما می توانید برای درمان منافذ باز پوست ، از طریق تماس با کلینیک تخصصی پوست دکتر عندلیب در اصفهان اقدام فرمایید. شماره تلفن این مرکز : 36260819-031 می باشد.
درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دلایل ایجاد شوره صورتدلایل ایجاد شوره صورت

عوامل مختلفی موجب شوره صورت می شوند. ممکن است بر اثر عواملی مانند تماس مستقیم با نور خورشید (آفتاب سوختگی)، حساسیت های پوستی و … پوسته پوسته شود و می تواند نشانه وجود یک نوع بیماری مانند اختلالات در سیستم ایمنی بدن یا هر نوع بیماری دیگری باشد. ... ادامه مطلب

علت و درمان زخم و پوسته پوسته شدن سرعلت و درمان زخم و پوسته پوسته شدن سر

بسیاری از بیماریهای مختلف پوستی، روی پوست سر تأثیر می گذارد. پوسته های موجود روی پوست سر باعث خارش پوست می شوند و شامل تکه های حساسی از پوست سر هستند. هنگامی که این پوسته ها روی سر فرد باشند، فرد دائماً آنها را می خاراند؛ اما این تنها باعث بدتر شدن عارضه می شود. ... ادامه مطلب

فرم دهی لب با تزریق ژل لبفرم دهی لب با تزریق ژل لب

داشتن لب‌ های حجیم و خوش فرم به جذابیت چهره شما کمک زیادی می‌ کند. ژل های لب بر پایه‌ ی اسید هیالورونیک طی چند سال گذشته به عوامل تقویت‌ کننده و پرکننده بافت نرم تبدیل شده‌ اند. ... ادامه مطلب

برای آگاهی از اقدامات و مراقبتهای بوتاکس این مطلب را بخوانیدبرای آگاهی از اقدامات و مراقبتهای بوتاکس این مطلب را بخوانید

تزریق بوتاکس یکی از پرطرفدارترین روش‌ های برطرف کردن چین و چروک‌ و جلوگیری از ایجاد آنها است. توجه به مراقبت‌ های بعد از بوتاکس باعث می‌ شود نتایج تزریق بوتاکس در صورت رعایت دقیق توصیه‌ های پزشک بسیار بهتر خواهند شد و زودتر ثابت می‌ شوند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465