درمان غده چربی یا لیپوم | هزینه جراحی غده چربی در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات پوستی / لیپوم یا غده چربی زیر پوست چیست؟

لیپوم یا غده چربی زیر پوست چیست؟

لیپوم، توده چربی است که زیر پوست (ما بین پوست و لایه عضلانی زیرین) و به دلیل رشد بیش از حد سلول های چربی ظاهر می شود. لیپوم یا غده چربی می تواند در هر قسمتی از بدن ظاهر شود، اما عمدتاً در شانه ها، قفسه سینه، گردن، ران و زیر بغل تشکیل می شود و در برخی موارد نادر، ممکن است در ارگان های داخلی، استخوان ها و عضلات نیز مشاهده گردد. لیپوم ها نرم هستند و هنگام لمس با انگشت ها به راحتی، حرکت می کنند. نکته مهمی که باید بدانید، این است که لیپوم ها سرطانی نیستند و معمولاً نیازی به درمان ندارند، مگر این که رشد کنند یا منجر به بروز علائمی مانند درد شوند. لیپوم عمدتاً در سنین میانسالی تشخیص داده می شود و ممکن است برخی افراد، بیش از یک لیپوم داشته باشند.

علل ایجاد لیپوم

علت لیپوما کاملاً مشخص نیست. آنها در بیشتر مواقع ارثی هستند؛ بنابراین، ژنتیک می‌تواند یکی از عوامل مهم این بیماری باشد. معمولاً پزشکان نمی‌توانند علت دقیق این بیماری را تشخیص دهند. بعضی از افراد به طور ارثی ژن معیوبی دارند که می‌تواند باعث بروز این مشکل شود که یکی از موارد نادر بوده و به عنوان لیپوماتوز چندگانه خانوادگی شناخته می‌شود.

لیپوم همچنین می‌تواند افرادی با بیماری‌های خاص را درگیر کند؛ مانند:

علائم لیپوم

علائم لیپوم شامل توده ای است که:

عوامل خطرساز لیپوم

چندین عامل خطر ابتلا به بیماری لیپوما را افزایش می‌دهد.

انواع لیپوم

لیپوم ها (غده های چربی) انواع مختلفی دارند که پزشکان نوع آنها را با بررسی بافت آن زیر میکروسکوپ تشخیص می دهند.

 1. لیپوم معمولی: رایج ترین نوع آن می باشد.
 2. لیپوم آتیپیک (Atypical lipoma) این تومورها دارای محتوای عمیق تر و سلول های بیشتری هستند.
 3. هیبرنوما (Hibernoma): این نوع حاوی چربی قهوه ای به جای چربی های سفید است که در نوع معمولی دیده می شود.
 4. میلولیپوم (Myelolipoma): بافت چربی در میلولیپوم برخلاف لیپوم های معمولی، گلبول های سفید خون تولید می کنند.
 5. لیپوم سلول دوکی (Spindle cell lipoma): همان طور که از اسمش مشخص است، سلول های چربی در این نوع دوکی شکل هستند.
 6. لیپوم پلئومورفیک (Pleomorphic lipoma): این نوع دارای سلول های چربی در اشکال و اندازه های مختلف می باشد.
 7. فیبرولیپوم (Fibrolipoma): حاوی بافت های چربی و فیبری است.
 8. آنژیولیپوم (Angiolipoma): حاوی تعداد زیادی رگ خونی و چربی است.

تشخیص لیپوم

لیپوم عمدتاً از طریق معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود و پزشک با لمس توده به این نتیجه می رسد که آیا لیپوم با درد همراه است یا خیر. در برخی موارد، ممکن است نیاز به انجام بیوپسی باشد تا تشخیص قطعی سرطانی نبودن لیپوم داده شود. جهت انجام این روش، نمونه کوچکی از غده چربی برداشته می شود و جهت بررسی های بیشتر زیر میکروسکوپ، به آزمایشگاه ارسال خواهد شد.

گاهی لیپوم با کیست اشتباه گرفته می شود، به همین دلیل نیاز است تصاویر شفافی از توده در اختیار پزشک قرار بگیرد تا تشخیص دقیق تری داده شود. تست های تصویربرداری مانند سی تی اسکن و MRI علاوه بر اینکه به تشخیص تمایز میان کیست و لیپوم کمک می کنند، محل تشکیل لیپوم و هم چنان میزان عمیق بودن و اینکه آیا به اعصاب یا دیگر بافت ها فشار وارد می کند یا خیر را نیز نشان می دهند.

درمان غده چربی یا لیپوم

غده های چربی می توانند در داخل عضلات یا اندام های داخلی نیز ایجاد شوند؛ اما این وضعیت اغلب اتفاق نمی افتد و بسیار نادر است. اگر لیپوم یا غده چربی آزار دهنده یا دردناک و در حال رشد باشد و یا عضلات شما را تحت تأثیر قرار دهد و سفت شده باشد باید آنها را جراحی یا لیزر کنید. همچنین ممکن است ملتهب، قرمز رنگ یا عفونی شوند و ترشحات بدبویی از آنها خارج شود که در این صورت نیز نیاز به تخلیه و درناژ دارند.

 1. جراحی: مؤثرترین درمان برداشتن لیپوم از طریق جراحی است. این یک روش سرپایی مختصر است که معمولاً با بی حسی موضعی انجام می شود. متخصص جراحی با یک برش آن را از طریق جراحی بیرون می‌آورد. از آنجا که لیپوم ها مستقیماً در زیر پوست قرار دارند، برش عمیق نیست و جای زخم کوچکی ایجاد می کند. شاید نیاز باشد چند هفته بعد برای خارج کردن بخیه مجدداً به جراح خود مراجعه کنید. بهتر است عمل جراحی غده چربی یا لیپوم با لیزر انجام شود تا اسکار و جای زخم عمیقی به جای نگذارد.
 2. استروئیدها: این نوع دارو می تواند به کوچک شدن لیپوم یا غده چربی کمک کند که معمولاً درون غده چربی تزریق می شوند اما به طور کامل آن را از بین نمی برند.
 3. لیپوساکشن: متخصص جراحی برای بیرون کشیدن بافت چربی از سوزن و سرنگ استفاده می کند.

زمان مراجعه به پزشک

در صورت مشاهده‌ی تغییرات در لیپوما، یا افزایش تعداد آن، شما باید به پزشک مراجعه کنید. این تغییرات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. افزایش سایز توده، یا رشد سریع و ناگهانی آن
 2. ملتهب شدن
 3. تغییرات قابل مشاهده روی پوست سطحی آن.
 4. دردناک بودن توده
 5. تبدیل شدن به یک توده‌ی سفت و غیر قابل حرکت

عوارض لیپوم

لیپوم توده های خوش خیم سلولهای چربی هستند. با این حال، متخصصان در مورد اینکه لیپوماها احتمال سرطانی شدن دارند یا نه اختلاف نظر دارند. توده سرطانی سلولهای چربی به عنوان لیپوسارکوما شناخته می شود.

هزینه جراحی غده چربی

هزینه برداشت لیپوم بسته به دستمزد پزشک، غده چربی، وضعیت بیمه بیمار برای هر فردی متفاوت است که در جلسه مشاوره با پزشک مشخص می شود.

آراف فرکشنال ترمیا که جدیدترین تکنولوژی آر اف می باشد؛ جزو تجهیزات کلینیک تخصصی دکتر فاطمه عندلیب در اصفهان است. با توجه به تاثیر آراف ترمیا در بهبود و جوانسازی پوست، در صورت تمایل به اقدامات قابل انجام با ترمیا، میتوانید به این مرکز مراجعه نمایید. تلفن نوبت دهی و کسب اطلاعات بیشتر : 36260819
نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لیزر اندولیفت برای روشن شدن پوست صورتلیزر اندولیفت برای روشن شدن پوست صورت

وایتنینگ پوست صورت فرایندی است که برای روشن سازی رنگ پوست در یک سری از نقاط انجام می شود. روش هایی که برای روشن کردن پوست استفاده می شوند معمولاً تولید ملانین در پوست را کاهش می دهند. اندولیفت یک روش سرپایی و کم تهاجم برای جوانسازی پوست با لیزر است که در این روش به معرفی آن پرداختیم. ... ادامه مطلب

جوانسازی پوست با روشهای تزریقیجوانسازی پوست با روشهای تزریقی

روش‌ های جوانسازی با هم تفاوت دارند. جوانسازی پوست صورت می‌ تواند تقارن را به صورت بازگرداند و حتی می‌ توان به صورت موضعی برای درمان چین‌ و چروک‌ ها، شل شدگی و افتادگی پوست و جای زخم‌ ها اقدام کرد. در این مطلب به معرفی روش‌ های تزریقی جوانسازی پوست صورت می‌ پردازیم. ... ادامه مطلب

از بین بردن خطوط ماریونت با تزریق فیلراز بین بردن خطوط ماریونت با تزریق فیلر

خط اندوه، خطوطی هستند که اطراف لب ها ایجاد میشوند و معمولاً به سمت چانه و فک ادامه پیدا میکنند. با افزایش سن، میزان کلاژن و الاستین های پوست کاهش پیدا میکند که موجب می شود خط اندوه خود را به نمایش بگذارد. خطوط ماریونت را می توان به صورت ایمن و مؤثر و با تزریق فیلر درمان کرد. ... ادامه مطلب

بهترین روشهای رفع کک و مک صورت چیست؟بهترین روشهای رفع کک و مک صورت چیست؟

کک مک به صورت نقاط گرد کوچک به رنگ قهوه ای روشن بر روی پوست صورت دیده می شود . معمولا این ضایعات در فصل بهار و تابستان به علت تماس مداوم با آفتاب پر رنگ می شوند و در فصل پاییز و زمستان به علت کاهش شدت آفتاب کم رنگ تر می شوند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465