دکتر فاطمه عندلیب

متخصص پوست و مو


رهایی از میگرن با بوتاکس

اکثر افراد جامعه فکر میکنند که تنها کاربرد بوتاکس رفع چین و چروک صورت است در حالی که بوتاکس کاربردهای دیگری هم دارد . در این مقاله به کاربرد بوتاکس برای جلوگیری از حملات میگرن مزمن می پردازیم .میگرن مزمن یکی از بدترین فرمهای سردرد است که زندگی فردی ، خانوادگی و اجتماعی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد .هنوز هم علت اصلی این سردرد بسیار شایع بصورت کامل مشخص نشده است. از هر ۴ خانم یک نفر و از هر ۷ آقایک نفر دچار سردرد میگرنی می باشند. سردرد میگرنی انواع مختلفی دارد. میگرن کلاسیک بصورت سردرد ضربان دار یکطرفه به همراه حساسیت به نور وصدا ونیز تهوع و استفراغ بروز می کند. معمولا حملات میگرن چندساعت طول می کشد که طی این مدت بیمار قادر به انجام فعالیتهای روزانه خود نمی باشد.

داروهای خوراکی متعددی برای سردردمیگرنی وجود دارد.این داروها دودسته اند :یا برای درمان مرحله حاد میگرن به کار می روند ویا برای پیشگیری ازبروز حملات میگرن می باشند. در مواردی که بیمار مبتلا به میگرن مزمن است استفاده از روشهای درمانی پیشگیری کننده از حملات میگرن بر درمان حمله حاد ارجح است. میگرن مزمن به حالتی اطلاق می شود که فرد بیشتر از چهارده روز در ماه دچار حملات سردرد شود و هر حمله چهار ساعت یا بیشتر طول بکشد .

تزریق بوتاکس در بیماران مبتلا به میگرن مزمن که به داروهای خوراکی پیشگیری کننده از حملات میگرن پاسخ نداده اند به خوبی اثر می کند . از فواید مهم تزریق بوتاکس در درمان میگرن مزمن این است که علاوه بر کاهش حملات و شدت سردرد ، علائم همراه با آن شامل تهوع و حساسیت به نور و صدا را هم به شدت کم می کند.در سال 2012 سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، طی تحقیقات وسیعی، تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مزمن را تایید نمود. پروتکل تزریق هر سه ماه یک بار و جمعا پنج بار می باشد که درکل پانزده ماه بطول می انجامد.فاصله سه ماهه استاندارد است و نباید فواصل تزریق را کمتر کرد.

در این روش درمانی بوتاکس در بخش هایی از صورت شامل بین دو ابرو پیشانی وگیجگاه ونیز قسمتهایی از پوست سر و پشت گردن جمعا در سی و یک نقطه تزریق می شود .جهت جلوگیری از درد تزریق با استفاده از کرم بی حسی محل های تزریق بی حس می شوند .همچنین جهت کاهش درد از سوزن های بسیار ریزی برای تزریق استفاده می شود.به کمک کرم بی حسی ونیز سوزنهای ریز تزریق تقریبا به طور کامل بدون درد میشود .وقتی که تزریق توسط پزشک متخصص انجام شود کل زمان تزریق بین ده تا پانزده دقیقه است که این زمان توسط بیمار به خوبی قابل تحمل است .بیمار بلافاصله پس از تزریق قادر به بازگشت به فعالیت های عادی روزانه می باشد.معمولابعد از تزریق چند روزی طول می کشد تا علائم بهبودی ظهور کند . در کسانی که نوبت اول تزریق را تجربه می کنند، بهبود و تسکین علائم میگرن ده تا پانزده روز بعد دیده می شود.


آدرس مطب : 1
تلفن : 36294896 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالریخدمات مطبآدرس مطبسایتهای دیگر