دکتر فاطمه عندلیب

متخصص پوست و مو


پاسخ به سوالات رایج در مورد بوتاکس

بوتاکس چیست ؟
بوتاکس، همان سم بوتولینیوم است.
این سم، یک پروتئین خالص شده استریل است که در محیط آزمایشگاهی توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم تولید می شود.

بوتاکس چگونه اثر می کند ؟
برای انقباض یک عضله مثلا عضله پیشانی، دستور انقباض از مغز صادر می شود و به اعصاب حرکتی عضله می رسد. از انتهای این اعصاب حرکتی، ماده ای به نام استیل کولین ترشح می شود که با اثر بر روی عضله، باعث انقباض آن می شود.
کاری که بوتاکس انجام می دهد این است که از ترشح استیل کولین جلوگیری می کند و در نتیجه مانع از انقباض عضله می شود.

شروع اثر بوتاکس چه مدت بعد از تزریق می باشد ؟
اثر بوتاکس از حدود 3 روزبعد از تزریق شروع می شود و تا 3 هفته بعد کامل می شود.

دوام بوتاکس چه مدت است ؟
ماندگاری اثر بوتاکس بین سه تا شش ماه است. ولی اگر تزریق هر سه ماه به مدت یکسال انجام شود، به تدریج فواصل تزریق بعدی بیشتر می شود.

عمل تزریق بوتاکس چقدر طول می کشد و آیا درد و خونریزی دارد ؟
عمل تزریق بین ده تا بیست دقیقه به طول می انجامد و درد و خونریزی ندارد، فقط حین تزریق سوزش مختصری در محل تزریق احساس می شود.

آیا بعد از تزریق بوتاکس ورم و کبودی دیده می شود ؟
ورم و کبودی بعد از تزریق بوتاکس نادر است.

چه مدت بعد از تزریق بوتاکس می توان به فعالیتهای روزمره برگشت ؟
بیمار بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس می تواند به فعالیتهای روزمره خود برگردد.

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس چیست ؟
تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، محل تزریق را ماساژ ندهید و حتی کرم نمالید. تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، حمام نکنید و از سونا و جکوزی و استخر هم استفاده نکنید. تا 24 ساعت بعد از تزریق، پیاده روی و ورزش نکنید. تا 4 ساعت بعد از تزریق، دراز نکشید و طولانی مدت خم نشوید. تا 2 ساعت بعد از تزریق، با عضلات صورت کار کنید و محلهای تزریق را کمپرس سرد نمایید.

فواصل تزریق بوتاکس به چه صورت است ؟
چون بوتاکس باعث بی حرکتی موقت عضلات می شود پس با رفع اثر آن انقباض عضلات به حالت اول بر می گردد و پوست روی عضله مجددا دچار چین خوردگی می شود. ولی نکته مهم در تزریق بوتاکس این است که در مواردی مثل خط اخم، بوتاکس می تواند اثر درمانی داشته باشد. به این شرط که تزریق بوتاکس در خط اخم، هر سه ماه به مدت یکسال انجام شود. با این روش، عضلات مسئول اخم کردن نمی توانند قدرت اولیه خود را باز یابند و در ضمن چون بیمار به مدت طولانی قادر به اخم کردن نیست، لذا عادت اخم کردن را فراموش می کند. پس به این ترتیب بعد از یکسال فواصل تزریق طولانی تر می شود.

بوتاکس خوب و استاندارد، چه نوع بوتاکسی است ؟
دیسپورت تنها بوتاکس خوب و استاندارد در ایران است، که هم تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را دارد(FDA approved) و هم تاییدیه وزارت بهداشت ایران را دارد، این بوتاکس، ساخت کشور انگلستان است.دیسپورت، فقط و فقط توسط وزارت بهداشت وارد می شود و راه ورود غیر قانون